Kolejna wizyta Hiszpanów w Polsce miała miejsce od 3 do 19 kwietnia 2008 roku.

W czwartek po południu odebraliśmy naszych gości z lotniska i zabraliśmy ich do domów. W kilka godzin później już byliśmy razem w Pizza Hut, gdyż jak wiadomo, ze wszystkich dań kuchni polskiej Hiszpanie najbardziej lubią pizzę. Zresztą my też pizzę lubimy najbardziej ze wszystkich dań kuchni hiszpańskiej.

W piątek, spotkaliśmy się w szkole, gdzie pracowaliśmy nad przygotowaniem krótkich przedstawień. Byliśmy podzieleni  na grupy  złożone z 4 Hiszpanów i 4 Polaków. Otrzymaliśmy wiersz w języku hiszpańskim. Hiszpanie musieli nam przedstawić jego treść w języku angielskim, a mu z kolei tłumaczyliśmy go na język polski. Później podzieliliśmy się rolami i Hiszpanie uczyli nas wymowy. W ten sposób,  z jednej strony rozwijaliśmy umiejętność komunikacji w języku angielskim, a z drugiej poznawaliśmy podstawy języka hiszpańskiego. Po południu pojechaliśmy do Wilanowa, gdzie najpierw uczestniczyliśmy w prowadzonej w języku angielskim lekcji p.t. „Tajemnice pałacu” a później w ogrodzie pałacowym szukaliśmy skarbu.  

 

W sobotę, znów podzieleni na grupy złożone z Hiszpanów i Polaków, uczestniczyliśmy w grze terenowej „Żoliborz Route” , której celem było poznanie zabytków i historii naszej dzielnicy. Każda grupa, musiała odnaleźć punkty zaznaczone na mapie oraz miejsca przedstawione na fotografiach, sporządzić ich listę, odpowiedzieć na pytania związane z nimi i przynieść pamiątki z wyprawy. Grupa, która otrzymała najwięcej punktów została nagrodzona torbą cukierków.

Resztę dnia , jak również niedzielę spędziliśmy z rodzicami, starając się pokazać gościom nasze ulubione miejsca w Warszawie.

W poniedziałek wyjechaliśmy na dwudniową wycieczkę do Krakowa.  Pierwszego dnia zwiedziliśmy Stare Miasto i Wawel (niestety w strugach deszczu) i zakończyliśmy dzień w Parku Wodnym.

We wtorek po śniadaniu, wyruszyliśmy do Wieliczki, aby zwiedzić dawną kopalnię soli, zabytek wpisany na I Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO wśród pierwszych 12 obiektów z całego świata.

Kolejnym etapem było Muzeum Auschwitz-Birkenau. Była to bardzo poruszająca wizyta, obie grupy, polska i hiszpańska bardzo uważnie słuchały swoich przewodników i były niezwykle przejęte tym co usłyszały i zobaczyły.

W środę, ponownie spotkaliśmy się w szkole aby podsumować ten etap wymiany. Pokazaliśmy przygotowane wcześniej przedstawienia historii uczonej krowy („La vaca estudiosa”)w języku hiszpańskim

 i sporządziliśmy słownik polsko-hiszpański podstawowych słów i zwrotów, których nauczyliśmy się w trakcie wymiany.

Na koniec udaliśmy się do Muzeum Etnograficznego, gdzie najpierw pokazaliśmy naszym gościom kilka eksponatów, i wyjaśniliśmy na czym polegają niektóre polskie zwyczaje ludowe, a następnie wspólnie uczestniczyliśmy w  warsztatach wycinanki łowickiej i nauczyliśmy się robić śliczne kartki okolicznościowe.

Nazajutrz, o piątej rano przywieźliśmy naszych gości na lotnisko, i niestety musieliśmy ich pożegnać. Ale wszyscy mamy nadzieję, że w przyszłym roku znowu się spotkamy.